تبلیغات
نوشته ها و تصاویر - یافته های زیستی

یافته های زیستی

یکشنبه 21 مرداد 1397 05:29 ب.ظنویسنده : مرضیه جلال کمالی

 

کشف سلول های بنیادی در چشم

مجریان این بررسی از موسسه سلول های بنیادی عصبی در بنیاد تحقیقات احیایی در نیویورك می گویند: این یافته ها قابلیت كمك به درمان بیماری های چشمی مانند تحلیل «ماكولا» را دارد و می تواند بیماری های عجیبی را كه درآنها بافت های غیرچشمی در چشم رشد می كند، توضیح دهد.پژوهشگران امیدوارند در آینده دریابند چگونه این سلول های بنیادی را درون چشم روشن و فعال كنند. این امر به چشم بیمار امكان می دهد تا خود را درمان و ترمیم كند.

این سلول های بنیادی در لایه خاصی از سلول های چشم موسوم به «اپیتلیوم رنگدانه شبكیه» یافت شد كه در زیر شبكیه كه در واقع منطقه حساس به نور در چشم است پنهانند.

«اپیتلیوم رنگدانه شبكیه» (RPE) شبكیه را زنده و فعال نگه می دارد اما در بیماری هایی مانند تحلیل «ماكولا» از كار می افتد و شبكیه می میرد.

پژوهشگران می گویند: سلول های بنیادی در این منطقه منبع با ارزشی از سلول های سیستم عصبی مركزی هستند و می توانند به انواع سلول های مختلف متمایز شوند.

آنها سلول های «RPE» را از چشم اهدا كننده گرفته و در آزمایشگاه رشد دادند.با وجود آنكه این سلول ها در انسان بالغ رشد نمی یابند در محیط آزمایشگاه رشد می كنند.

پژوهشگران وقتی سلول ها را به طور جدا از هم كشت دادند دریافتند فقط 10 درصد سلول ها به واقع بالغ شدند و بقیه سلول های بنیادی بوده و دست نخورده باقی ماندند.

محققان توانستند این سلول ها را با مواد شیمیایی مختلفی تغذیه كنند تا به سلول های چربی، مغذی و دیگر انواع سلول تبدیل شوند.

این امر اثبات می كند كه این سلول ها قابلیت های چندگانه ای دارند كه می توانند به انواع سلول های مختلف تبدیل شوند.

محققان در آینده خواهند توانست این سلول های بنیادی را از چشم افراد استخراج كنند، در آزمایشگاه رشد دهند و سپس از آنها برای درمان بیماری ها، دوباره به فرد تزریق كنند.

اگر دانشمندان بتوانند شرایط یا مواد شیمیایی خاصی را بیابند كه بتوانند این سلول ها را در آزمایشگاه تولید كنند در خواهند یافت كه چگونه این سلول های بنیادی را درون چشم روشن كنند تا بتواند «RPE» بیمار یا آسیب دیده را ترمیم كند. (ایرنا)

شناخت سلول های بنیادی سرطان ونقش آن در درمان سرطان

تحقیقات در زمینه سلول های بنیادی همچنان ادامه دارد و ما نیز از کشف هایی که در این زمینه رخ می دهد ، بسیار سخن گفته ایم . اخیرا و با شناخت روز افزون سلول های بنیادی، دانشمندان به شواهد محکمی در رابطه با اثبات نظریه بحث برانگیز رشد تومورهای سرطانی دست یافته اند که می تواند در تشخیص و درمان سرطان انقلابی به پا کند.دیدگاه فعلی، سرطان را ناشی از تغییر شکل (موتاسیون) سلول های عادی و تبدیل شدن آنها به سلول سرطانی می داند. سلول هایی که به صورت غیر قابل کنترلی تکثیر شده و مانند خود را به وجود می آورد. در این دیدگاه، ایده اصلی این است که هر سلول سرطانی مانند بقیه سلول های سرطانی است و مرتب تکثیر میشود. (مانند مامور اسمیت در فیلم ماتریکس) اما سه مطالعه مستقل نشان داده اند که این دیدگاه اشتباه است.

این تحقیقات جدید نشان می دهند، که تعدادی سلول در یک توده سرطانی وجود دارند که نقش کلیدی را در تکثیر سلول ها بازی می کنند. در واقع سلول های سرطانی هم دارای تعدادی سلول بنیادی سرطانی هستند که وظیفه اصلی تکثیر را به عهده دارند.

اگرچه وجود سلول های بنیادی سرطانی مدت ها است که تقریبا ثابت شده، اما این اولین بار است که دانشمندان اثبات کرده اند که آنها در داخل تومورها وجود دارند و روند تکامل طبیعی خودشان را دنبال می کنند.

به گفته لوییس پارادا، از مرکز درمانی دانشگاه ساوت وسترن تگزاس در دالاس می گوید، با این کشف، درمان باید به جای تاثیر روی تمام سلول های سرطانی موجود در یک توده تومور، فقط روی کشتن این سلول های بنیادی متمرکز شود. «در گذشته ما سعی می کردیم تا تمام سلول های موجود در داخل تومور را از بین ببریم. اما الان می دانیم که از بین بردن نوع خاصی از سلول ها کافی است.»

وی می گوید: «کاهش اندازه یک توده سرطانی به نصف بر اثر درمان هیچ اهمیتی ندارد. آنچه مهم است، نابود کردن این سلول های بنیادی و جلوگیری از رشد دوباره توده است. خبر خوب اینجا است که ما الان می دانیم دنبال چه هستیم.»


محققان میکروسکوپی در ابعاد یک سلول ساختند!!!

تاکنون چنین رسم بود که محققان زمانی که می‌خواستند اجسام ذره‌بینی را مشاهده کنند آن را در زیر میکروسکوپ قرار می‌دادند، اما اکنون یک گروه از محققان انگلیسی موفق شده‌اند میکروسکوپی را تکمیل کنند که در ابعاد یک تک سلول آدمی است.


این میکروسکوپ با همکاری یک گروه بین رشته‌ای از محققان با بودجه شورای پژوهشهای علوم زیستی و شورای پژوهشهای علوم فیزیکی و مهندسی ، تکمیل شده است. اندازه این تراشه نوری در حد یک سلول است و می‌تواند برای تولید سریعتر داروهای جدید و انجام آزمایشهای پزشکی با سرعت زیاد مورد استفاده قرار گیرد.

محققان برای تولید میکروسکوپ جدید از این تصور که میکروسکوپ چیزی است که اجسام ریز را در زیر آن قرار می‌دهند تا قابل روئیت شوند، صرف نظر کردند و فکر نو تراشه‌های نوری را بسط دادند که نمونه‌های زیستی ریز می‌توانند در درون آنها جای گیرند.

در این حال مقادیر اندکی مواد شیمیایی فلوئورسان که موجب می‌شود نمونه زیستی از خود نور ساطع کند، به مجموعه اضافه می‌شود و آنگاه با استفاده از یک پرتو لیزر کار تحلیل سلول آنچه که درون آن جای گرفته انجام می‌شود. محققان می‌توانند با استفاده از این فناوری، موقعیت ساختار درونی سلولها را مورد بررسی قرار دهند و درباره وجود یا عدم وجود بیماریهای گوناگون در تراز سلولی به کاوش بپردازند. 

در عین حال این روش امکان می‌دهد نحوه واکنش بدن را به داروهای مختلف در سطح سلولی مورد مطالعه قرار داد و شیوه‌های درمان موثری را ابداع کرد. این فناوری جدید همچنین این امکان تازه را بوجود می‌آورد که یک آزمایشگاه مینیاتوری در ابعاد یک کارت اعتباری کوچک بوجود آورد که با کمک آن می‌توان نمونه سلولهای بدن بیمار را در خانه مورد آزمایش قرار داد و نیاز به حضور در بیمارستان را برای انجام آزمایشها از میان برد.

تحقیقات اولیه این گروه از پژوهشگران تا آنجا موفق بوده که این گروه یک شرکت تجاری به نام "بایو استیتوس" به منظور عرضه فناوری جدید برپا کرده‌اند. این شرکت همچنین فناوری دستگاه بررسی‌کننده نور فلوئورسانی را که از نمونه بدست می‌آید، تکمیل کرده است.

این فناوری امکان تحلیل نمونه‌های زیستی بسیار پیچیده را فراهم می‌آورد. به گفته پروفسور "پل اسمیت" که سرپرستی گروه پژوهشگران را برعهده دارد، تحقیقات این گروه می‌تواند انقلابی در عرصه بررسی و تحلیل نمونه‌های زیستی بوجود آورد. گام بعدی این گروه تکمیل دستگاههای کوچک و ساده‌ای است که قادر به تشخیص بیماریها و عوارض مختلف هستند. در آینده با کمک این فناوری می‌توان دستگاههای کوچکی در اختیار افراد قرار داد تا با استفاده از آن بطور شخصی خود را چک -آپ و معاینه پزشکی کنند. 

تحقیق جدید که در دانشکده پزشکی ویلز در انگلستان انجام شده از همکاری محققانی از دانشگاههای کاردیف، بنگور (هر دو در ایالت ویلز) ، موسسه سرطان شناسی گری در لندن ، دانشگاه واریک در انگلستان و برخی از آزمایشگاهها در آمریکا برخوردار بوده است.

مبارزه با ایدز با گلبول های سفید آهن ربایی!!!

محققان موفق شده اند گام های نخست را برای استفاده از گلبول های سفید مهندسی شده به منظور مبارزه با بیماری هایی مانند ایدز بردارند.
به گزارش خبرگزاری مهر،‌ دانشمندان توانسته اند به فناوری درمان با سلولهای بنیادی دست یابند، با این حال زمانی که چنین درمان هایی توسعه یابند، مشخص کردن اینکه سلول های وارد شده به بدن، دقیقا به کجا می روند و چه تعداد از آنها به هدف خود می رسند، کار دشواری است.

از این رو محققان مرکز علوم قلب و عروق دانشگاه ادینبورگ موفق شده اند به این سلول ها برچسب یا نشانگر مغناطیسی و آهن ربایی بزنند.

جنیفر ریچاردز مجری این تحقیقات و جراح عروق و همکارانش، ذرات اکسید آهن مغناطیسی کوچکی را به گلبول های سفید خونی وارد کردند.

آنها این شیوه را بر روی شش نفر آزمایش کردند. در این آزمایش سلول های دارای آهن ربا، سلول های بدون آهن ربا و فقط مواد مغناطیسی از طریق تزریق عضلانی به فرد تزریق شد.

تا هفت روز بعد، سلول های دارای آهن ربا هنوز از طریق اسکن های MRI قابل مشاهده بودند. اما از سوی دیگر، روش های دیگر برچسب گذاری سلولی فقط امکان ردیابی را به مدت چند ساعت فراهم می آورد و یا اینکه بیمار باید در معرض پرتو قرار گیرد که اسکن MRI نیازی به پرتودهی نیز ندارد.

مشخص شده است که سلول های دارای برچسب مغناطیسی برای دریافت کننده ها ضرری ندارند و 2 فرد مورد آزمایش که دوزهای بسیار زیادی از این سلولها به آنها تزریق شد هیچ عوارض جانبی از خود نشان ندادند.

همچنین با وجود ذرات مغناطیسی، گلبول های سفید هنوز می توانند عملکرد ایمنی خود را داشته باشند به طوریکه وقتی این سلولهای برچسب دار به بدن بیمار مبتلا به التهاب در ران پا تزریق شد، گلبول های سفید مانند همیشه در درمان و از بین بردن التهاب موفق عمل کردند.

با این حال ریچاردز گفت پیش از آنکه گلبول های سفید نشاندار شده مغناطیسی بتوانند به طور وسیعی بکار گرفته شوند باید آزمایش های انسانی بیشتری صورت گیرد.

آخرین ویرایش: یکشنبه 21 مرداد 1397 05:28 ب.ظ

 
یکشنبه 19 خرداد 1398 04:07 ق.ظ

Hello to every one, the contents present at this web site are genuinely awesome for people knowledge, well, keep up the good work fellows.
شنبه 18 خرداد 1398 11:37 ق.ظ

Hey there! I could have sworn I've been to this website before but after checking through some of the post I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely happy I found it and I'll be book-marking and checking back frequently!
چهارشنبه 28 فروردین 1398 09:33 ب.ظ
スーパーコピーブランド
یکشنبه 21 مرداد 1397 07:54 ب.ظ
سلام وبلاگتون عالیه تبریک میگم
حیف نیست ازین وبلاگ خوبت درامد کسب نکنی؟؟
کسب درآمد اسان ، خودکار داشته باشید
چجوری؟؟؟؟
فقط با قرار دادن یک کد ساده در سایت خودتون کسب درامد کنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر